Emina Sinanović je rođena 26.04.1998. godine u Zenici. Zvanje diplomirane profesorice njemačkog jezika i književnosti stekla je 2021. godine na Filozofskom fakultetu u Zenici.
Zaposlena je u Osnovnoj školi "Kiseljak 1" kao nastavnica njemačkog jezika, te kao Stručnjak iz oblasti prakse na Filozofskom fakultetu u Zenici.
Njena profesionalna i pedagoška filozofija temelji se na inovaciji, interkulturalnosti i aktivnom uključivanju učenika i studenata u stvaranje znanja.
U januaru 2023. Emina je odnijela pobjedu na takmičenju za inovativne nastavnike i time proglašena za najinovativniju nastavnicu u Bosni i Hercegovini, od strane Centra za obrazovne inicijative Step by Step i to za projekat pod nazivom "Drugačiji rječnik" iz kojeg je proizašao rječnik kao didaktičko sredstvo od preko 500 riječi na tri jezika - njemački, bosanski i romski.
U novembru 2024. osvojila je priznanje od Goethe Instituta kao najaktivnija nastavnica u promociji njemačkog jezika u osnovnim školama.
Tokom svog angažmana u školi i na fakultetu, Emina je bila koordinator velikog broja školskih projekata, a neki od najznačajnijih su: Drugačiji rječnik, Drugačija radna sveska, Ilustrovane poslovice, izreke i frazemi - Spoj dječje mašte i umjetne inteligencije, YouTube Kanal "Deutsch Dreamers", interkulturalna razmjena učenika u dječje selo Pestalozzi, Švicarska, kao i projekat animiranog filma na njemačkom jeziku " Hopsy und Lopsy in Deutschland ", u saradnji s studentima i profesoricom Belmom Polić na studijskom programu Njemački jezik i književnost.
Emina je učesnica, ali i predavačiva brojnih seminara, edukacija, webinara i konferencija, autorica nekoliko stručnih radova, priručnika i brošura, te koordinatorica mnogobrojnih radionica za djecu iz oblasti odgoja i obrazovanja.
Trenutno je i članica ekspertnog tima za IN školu u saradnji s COI Step by Step, a uskoro i magistrica njemačkog jezika i književnosti.
U školskoj 2024/25. Emina je obavljaja i funkciju privremenog savjetnika u SBK.
U augustu, 2025. godine Emina će biti predstavnica iz Bosne i Hercegovine na seminaru za nastavnike u Münchenu, zahvaljujući stipendiji od Goethe Instituta koji su prepoznali i nagradili njen rad.